Huta Szkła GLOSS rozpoczęła działalność w 1968 roku.
Od 40 lat zgłębiamy tajniki produkcji wyrobów ze szkła.

Wczoraj

Nasza historia rozpoczęła się w 1968 roku, kiedy to Stanisław Glonek założył w Poniecu rodzinną, niewielką firmę, która zatrudniała wówczas kilka osób. Od samego początku działalności były dwa główne cele: wysoka jakość produktów i zadowoleni klienci. I temu Stanisław Glonek podporządkował całą działalność. To była słuszna strategia, a produkowane u nas i ozdabiane w naszej ręcznej szlifierni kryształy szybko zdobywały serca odbiorców. Nikt jednak nie zamierzał osiadać na laurach, wręcz przeciwnie: firma się rozwijała, a właściciel inwestował w unowocześnianie przedsiębiorstwa i wykorzystywanych technologii. W latach 90-tych uruchomiona została zautomatyzowana linia, produkująca szkło sodowe, a także rozpoczęto produkcję szkła ozdobnego i oświetleniowego.

Dzisiaj

Huta Szkła Gloss dzisiaj zatrudnia 120 osób, ale to nadal firma rodzinna, prowadzona przez kolejne pokolenie rodziny Glonków. Obecni właściciele z dumą kultywują rodzinne tradycje i wciąż wielką wagę przykładają do tych samych wartości co przed laty. Jednocześnie jednak firma nie stoi w miejscu, lecz podąża za wymaganiami współczesnego rynku. Bardzo mocno stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne i rozwijanie produkcji przyjaznej dla środowiska. Niedawno uruchomiliśmy nową wannę szklarską, a w trosce o środowisko wybudowaliśmy eko-komin. Takie podejście opłaca się wszystkim. Kilkuset odbiorców w kraju i za granicą docenia najwyższą jakość szkła, z którego powstają nasze produkty oraz ich niepowtarzalne wzornictwo. I jedno, i drugie pozwala nam zdobywać wciąż nowe rynki zbytu. Naszą specjalnością stały się pojemniki do zniczy i słoiki. Produkujemy także na indywidualne zamówienia.

Technologia

Huta Szkła Gloss to udane połączenie tradycji z nowoczesnością. Dysponujemy dwiema liniami produkcyjnymi. Linia ręczna wyposażona jest w dwie wanny szklarskie. Łączne wydobycie to 5 ton masy szklarskiej. Znajdują się tam też urządzenia do obcinania i zatapiania obrzeży formowanych wyrobów. Linia posiada także maszyny do obróbki powierzchniowej, w tym piaskarki do matowania powierzchni. Produkcja na tej linii odbywa się tradycyjnym sposobem hutniczym, przez formowanie z wolnej ręki na półautomatach i prasach dzięki czemu możemy się chwalić niepowtarzalnym charakterem naszych wyrobów i oryginalnością.
Na linii automatycznej produkujemy znicze nagrobkowe, klosze gospodarcze oraz słoje. Ta linia posiada wannę z przepływem głębinowym o pojemności 40 ton masy szklanej. Przy wannie zainstalowano cztery automaty szklarskie typu AF8.

Logistyka

Nowoczesna firma to nie tylko nowoczesne urządzenia i technologie produkcyjne, ale też odpowiednia logistyka i zarządzanie. Jesteśmy przygotowani na realizację zamówień seryjnych oraz indywidualnych. Realizujemy zamówienia krajowe i zagraniczne. Huta Szkła Gloss posiada własną bazę magazynową: to magazyny pod dachem, a także wiaty znajdujące się na terenie zakładu. Zmagazynowany towar w każdej chwili może być dowieziony do klienta. Wszystkie wyroby pakowane są na euro paletach o wymiarach 1200x800, zabezpieczone folią termokurczliwą w nowoczesnym urządzeniu firmy MSK. Niektóre produkty pakowane są w kartony. Minimalna ilość zamówienia to 18 palet. Dysponujemy własnym transportem, oraz współpracujemy z innymi przewoźnikami.

Kalendarium Huty Szkła „GLOSS”

 • 1968 - Stanisław Glonek zakłada niewielką, rodzinną hutę szkła
 • 1971 - uruchomienie pierwszej produkcji szkła ołowiowo - kryształowego
 • 1993 - uruchomienie linii produkującej szkło zniczowe słoiki oraz klosze
 • 1996 - uruchomienie produkcji szkła ozdobnego
 • 2000 - uruchomienie produkcji kloszy oświetleniowych
 • 2002 - rozpoczęcie produkcji w oddziale w Wałbrzychu - produkcja szkła płaskiego - ornamentowego
 • 2003 - przekształcenie firmy w Spółkę Jawną
 • 2007 - wyodrębnienie samodzielnych zakładów produkcyjnych: GLOSS WORLD w Wałbrzychu oraz Huta Szkła GLOSS w Poniecu,
 • 2008 - kontynuacja produkcji szkła gospodarczego i oświetleniowego małżeństwa Anny Glonek-Busz i Mariusza Busz,
 • 2011 - wprowadzenie nowych wzorów metodą ręcznego wykonania
 • 2013 - rozpoczęcie projektowania nowego ciągu technologicznego
 • 2015 - kompleksowa modernizacja- nowa wanna szklarska

HUTA SZKŁA "GLOSS"
Glonek - Busz Spółka Jawna
64-125 Poniec, ul. Krobska Szosa 9
tel. /fax +48 65 573 15 98
tel. /fax +48 65 572 78 41
mobile +48 601 98 11 11
e-mail: gloss@gloss.pl

- towar pakujemy na palety o wymiarach 1200 x 800 mm,
- niektóre wyroby pakowane są w kartony,
- przy zakupie min. 18 palet towar możemy dostarczyć na nasz koszt,
- stosujemy rabaty uzależnione od wielkości zamówienia i formy płatności,
- waga i pojemność zniczy podane są w przybliżeniu.